BorsaYorum yapılmamış

default thumbnail

NOT  : BU  ANALİZ  PROFESYONEL  BİR  GÖZ  İLE  OLMAYIP  YATIRIM  TAVSİYESİ  DEĞİLDİR. BİLGİ ve TECRÜBEM  İLE GÖREBİLDİĞİM  ŞEYLERİ YAZIYORUM.

BEN  BİR  ŞİRKETİ  İNCELER  İKEN  ÖNCE  BU  ŞİRKETİ  TANIMALIYIM  MANTIĞI  İLE  BAŞLIYORUM.

 

İNTERNET ADRESİ  : https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/ozet/1072-soda-sanayii-a-s

SEKTÖR                    : İMALAT SANAYİİ / KİMYA, PETROL KAUÇUK VE PLASTİK ÜRÜNLER

Sodyum karbonat, Sodyum bikarbonat ve diğer soda kimyasalları; bikromat, kromik asit, bazik krom sülfat ve diğer krom kimyasalları ile her türlü kimyasal üretmek, diğer mamullerin üretimi için fabrikalar kurmak, bunlara iştirak etmek ve ağır makinalar üretmek ve ayrıca Cam sanayisinin ana ham maddelerinden biri olan soda üretmek üzere 1969 yılında kurulan Soda Sanayii A.Ş., Kimyasallar Grubu’nun amiral gemisi konumundadır. Yüksek üretim kapasitesi, ürün kalitesi ve geniş pazarlama ağı ile güvenilir bir tedarikçi olan Soda Sanayii, Türkiye’nin arzını karşılamanın yanında yaklaşık 80 ülkeye gerçekleştirmekte olduğu satışları ile uluslararası pazarlarda da önemli bir konuma sahiptir.

Türkiye, Bosna Hersek ve Bulgaristan’da faaliyet gösteren işletmelerinde toplam 2,3 milyon ton soda üretim kapasitesine sahip olan Soda Sanayii A.Ş., söz konusu üretim miktarıyla soda üreticileri sıralamasında Avrupa’da 4., dünyada 10. sırada yer almaktadır.  

Üretilen, ağır ve hafif soda, sodyum bikarbonat ve sodyum sülfat ürünleriyle başta cam sanayii olmak üzere deterjan, kimyasal madde üretimi, kağıt, tekstil, gıda ve hayvan yemi sektörlerine hizmet veren kuruluş, soda üretiminin ana hammaddeleri olan kireçtaşı ve tuzu kendi işletmelerinden sağlamaktadır.

 

GRUBU                      : A grubu

ORTAKLIK YAPISI    :                                             

Ortak Ünvanı                                                             Ortak Sermayesi (TL)                         Sermaye Payı (%)

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FAB. ANONİM ŞİR.         606.716.606                                       60,67

DİĞER                                                                              393.283.394                                        39,33

 

 

 

2018  YILINDA SODA ŞİRKETİNE AİT RESMİ AÇIKLAMARDA GÖZÜME ÇARPAN OLUMLU HABERLER AŞAĞIDA  ARKADAŞLAR.

TARİH : 20.12.2017  Cheminvest Deri Kimyasalları San.Ve Tic. A.Ş. İle Oxyvit Kimya San.Ve Tic. A.Ş.?Nin Birleşmesi

Şirketimizin %100 hissesine sahip olduğu, Temmuz 2017 tarihinde satın aldığımız Cheminvest Deri Kimyasalları San.ve Tic. A.Ş.’nin iştirakimiz Oxyvit Kimya San.ve Tic. A.Ş.’ne devrolunması suretiyle iki şirketin birleşmesi tamamlanmış olup Ticaret Sicili Gazetesi’nde (19 Aralık 2017 Tarih, Sayı:9476) ilan edilmiştir.

 

TARİH : 22.06.2018  sermaye artırımı

SPK ONAYI 20 HAZİRAN 2018

Şirketimizin mevcut 2.500.000.000 Türk Lirası tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 900.000.000 Türk Lirası olan çıkarılmış sermayesinin 1.000.000.000 Türk Lirası’na yükseltilmesi kararı alınıyor.

 

 

TARİH : 02.07.2018  EKONOMİST DERGİSİ “Rekabet gücümüzü artıracağız” haberi.

■ Operasyonel verimlilik ve maliyet optimizasyonuyla kârlılığı destekliyor, sürdürülebilir ve kârlı büyüme hedefliyoruz. Modernizasyon, enerji tasarrufu ve hammadde tedarik yatırımlarımız devam ediyor. Artan rekabet koşullarına uyum sağlanarak rekabet gücümüzü artıracağız.

■ 2018 ilk çeyrekte 701 milyon TL satış geliri elde ettik. 2017 ilk çeyrekte satış gelirimiz, 592 milyon TL idi. Satışların yurtiçi ve uluslararası kınlımı sırasıyla yüzde 21 ve yüzde 79 olarak gerçekleşti.

■ Aynı dönemler arasında FAVÖK 191 milyon TL’den 256 milyon TL’ye, brüt kâr 220 milyon TL’den 260 milyon TL’ye yükseldi. Net kârımız 168 milyon TL’den 239 milyon TL’ye çıktı.

■ Konsolide satış hacimlerimiz soda kimyasallarında yüzde 8 artarken krom kimyasallarında yüzde 1 azaldı. Her iki iş kolunda da operasyonel verimlilik yatırımlarının sonucunda tam kapasite kullanımıyla gelirleri artırdık. Bunun sonucunda da yüksek kâr/ılık kaydettik.

■ 2017’nin ilk çeyreğinde, 33 milyon TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdik. 2018’in ilk çeyreğinde ise bu rakam, 64 milyon TL’ye ulaştı.

 

 

TARİH : 27.07.2018   mali tablo.

Bu son mali tablo üzerinden bakıyorum ve bilgim tecrübem dahilinde yazıcam

 Son yayınlanan mali yapıya baktığımda benim ilk baktığım şey şirketin kısa vadede kendini çevirebilmesi, yani Aselsan’ı değerlendirme yaparken de demiştim kısa vadeli borçlar demek bir seneyi kapsar diye. Şimdi size SODA A.Ş. nin ilk gözüme güzel gelen kısa vadedeki alacak verecek dengesi

 Kısa vade alacağı  toplamda 2.070.640.000 TL olup bunun içinde alt başlıklar var. Yani bu para kasada duran trink para değil bir yılda paraya çevireceği alacakları satacakları vb. Birde kısa vade borcuna bakalım dersek onunda 709.634.000 TL olduğunu görüyoruz. Fakat bence can alıcı nokta şu ki; kısa vade aktifleri kısa vade pasiflerine göre nerede ise 3 kata yakın fark var ama ya alamazsa ?

İşte olay şu bu şirketin borcu kısa vadede bu ise 709.634.000 TL şirketin kısa vade hazır değeri zaten

886.191.000 TL ve üstelik kısa vade alacakları da 604.444.000 TL. Burada şunu anlatmaya çalıştım ; SODA AŞ bir yılda borç olarak ödeyeceği para zaten adamın elinde var ve berede ise bir o kadar da borç toplayacak ki diğer detay alt başlıklara girmedim.

Birde uzun vade borçlarına bakıyorum : uzun vade yükümlülükleri ise 537.835.000 TL  alacak verecek hesabı güzel gözükse de detaya girmeye başlayalım.

Yine ilk baktığım şeylerden öz sermayesi ne durumda ?

 NOT :  SODA AŞ nin kendi sektörünün üstünde olan bir öz varlık maddi duran varlık oranı artışı var.

 

Yine kısa vadeli borçlarda kendi sektörüne kıyasla olan grafiği aşağıda

 

 

NOT : Bu tabloda kırmızı izler SODA AŞ nin kendi sektörü olup kısa vadeli borçlarda sektörün altında olması güzel bir durum.

 

Dönemsel satışı aşağıda :

 

 

Arkadaşlar eğer biz şirketin ne olduğunu ne iş yaptığını bilmeden bu işe girse idik soru işareti çok olacaktı. SODA AŞ. Gerçekten çok büyük bir firmanın bir kolu. İlk sayfadaki bilgilerden hatırlatma yapıyorum :

Türkiye’nin arzını karşılamanın yanında yaklaşık 80 ülkeye gerçekleştirmekte olduğu satışları ile uluslararası pazarlarda da önemli bir konuma sahiptir.

Türkiye, Bosna Hersek ve Bulgaristan’da faaliyet gösteren işletmelerinde toplam 2,3 milyon ton soda üretim kapasitesine sahip olan Soda Sanayii A.Ş., söz konusu üretim miktarıyla soda üreticileri sıralamasında Avrupa’da 4., dünyada 10. sırada yer almaktadır.  

 

Burada aklıma takılan ve notumu aldığım 2017/6 dan sonra net karın yükselmesinin sebebi ne?

Bunu araştırıp raporun sonunda açıklama yapıcam umarım.Net satış maliyetindeki düşme ilk aklıma gelen sebep, inceledikten sonra grafik ilerde sizlere gösterebilirim umarım. Sebep amortisman giderleri düşmesi ve gider satışlarındaki net satış maliyetlerinin düşmesi buna etkendir.

 

BİR SONRAKİ GRAFİK YABANCI PARA BORCU VE VARLIĞI HAKKINDA OLACAK VE BÜYÜK OLACAĞI İÇİN DEVAM EDEN SAYFADA OLACAK.

Aselsan incelemesinde benim özellikle bu dönemde ilk baktığım önem verdiğim tablo eldeki döviz miktarı ile borç döviz miktarı diye belirttim hatırlarsanız. Hatta büyük şirketlerin döviz borçları ve elde olan dövizlerinide hemen bitiminde örnekleme ile yazdım. Grafiği yorumlamıcam sizde bakınca anlayacaksınız ki eldeki döviz miktarı döviz borcu miktarından fazla, bence harika.

(Yabancı Para Yükümlülükleri sol alt şablona bakın)

 

 

 

 

Şirketin bir yılda stoklarını çevirme hızına bakalım. Sektöründen daha fazla ve buda olumlu bir etken. Bir firma bir yılda ne kadar çok stok çevirişine yani sattıkça yerine koyma diye basit bir mantık ile düşünelim, buda satışların artması kar ın yükselmesine sebep olacaktır. Grafik aşağıda.

 

 

 

Stok devir süresi ise sektörüne göre yavaş ve aşağıda grafikte var. Fakat şunu iyi düşünmek ve bu sektörü iyi bilen biri ancak iyi yada kötü diyebilir buna bence. Stok devir süresi bir yılda stokların işlem görmesinde geçen zaman. SODA AŞ. nin mamulleri nasıl bir teknoloji ile işlediklerini sanırım kimse bilmiyor fakat ben bunu şundan dolayı olumsuz değerlendirmedim. Eğer firmanın stok devir süresi çok kötü olsa idi bu performansın olması çok zordu. Negatif demiyorum buna.

 

Son olarak ve çok detaya girmeden bir ekran paylaşıcam.

F/K kazanç oranı güzel ve uyum var.

SODA AŞ nin temel analizi şimdilik bu kadar. Daha çok ekran resmi koyup daha fazla cümleler yazmak mümkün fakat ben daha çok bizim işimize yarayan anlayabileceğimiz bilgileri paylaştım ve şirketi olumlu güzel bir grafiğinin olduğunu söylemek mümkün. zaman geçtikçe geri besleme yapıcaz ve bir sonraki bilançoya kıyasla  şirketin mali yapısına dair konuşmak daha güzel olacak.

Sağlık mutluluk ve boz kazanç olsun

 

Not : Grafik Tabloları Fastweb  mali analiz programında alınmıştır.Bu programı hazırlayan ve hizmete sunanlara teşekkür ediyorum.

Bu mali inceleme bir yatırım tavsiyesi olmayıp geleceğe ait bir fiyat tahmin bilgisi içermediği gibi kişisel olarak çalışmamdır.

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle