Borsa1 Yorum

default thumbnail

ARÇELİK SANAYİİ A.Ş.    02 AĞUSTOS 2018 MALİ YAPISI İNCELEMESİ

NOT  : BU  ANALİZ PROFOSYONEL BİR GÖZ İLE OLMAYIP YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.BİLGİ TECRÜBEM İLE GÖREBİLDİĞİM ŞEYLERİ YAZIYORUM.

BEN BİR ŞİRKETİ İNCELER İKEN ÖNCE BU ŞİRKETİ TANIMALIYIM MANTIĞI İLE BAŞLIYORUM. ( SON BALNÇO TARİHİ  2018/06)

 

İNTERNET ADRESİ  : http://www.arcelikas.com/yatirimci

SEKTÖR                    : Dayanıklı Tüketim

Arçelik A.Ş. bugün; dünya çapında 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan’da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 32 ülkede 34 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance) 145’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.

Toplam Ciro: 16.096 milyon TL

Global Faaliyet Ağı: 7 Ülkede 18 Üretim Tesisi, 32 Ülkede Faaliyet Gösteren 34 Satış Ve Pazarlama Ofisi Organizasyonu, 145’ten Fazla Ülkede Ürün Ve Hizmet

Uluslararası Pazarlar:

Arçelik A.Ş.

  • Türkiye’de beyaz eşya, ankastre ve klimada %50’nin üzerinde pazar payı ile sektöründe lider           ve TV’de %28’in üzerinde pazar payı ile en fazla büyüyen şirket,
  • Toplam satışlarda Avrupa’nın en büyük üçüncü beyaz eşya şirketi,
  • Romanya’da Arctic ve Güney Afrika’da Defy markaları ile pazar lideri,
  • Bünyesine kattığı Pakistan’ın lider beyaz eşya şirketi Dawlance ile pazarın lideridir.

 

 

Global markası Beko:

  • Avrupa’nın toplam beyaz eşya pazarında 2’nci, solo beyaz eşya pazarında lider marka
  • İngiltere beyaz eşya pazarında 1’nci
  • Polonya beyaz eşya pazarında 1’nci
  • Fransa solo beyaz eşya pazarında 1’nci konumdadır.

( Bilgiler Arçelik in resmi internet sayfasından alınmıştır  http://www.arcelikas.com/sayfa/72/Arcelik_Kurumsal_Tanitim)

 

GRUBU                      : A grubu

 

ORTAKLIK YAPISI    : AŞAĞIDA EKRAN RESMİ VAR        

 

         

                          

                      

 

2018  YILINDA SODA ŞİRKETİNE AİT RESMİ AÇIKLAMARDA GÖZÜME ÇARPAN OLUMLU HABERLER AŞAĞIDA  ARKADAŞLAR.( AÇIKLAMA VE EKRAN RESİMLERİNİN HEPSİ KAP TA VAR BEN BAZI SAYFALARI DAHA PRATIK OLACAK DİYE MALİ ANALİZ PROGRAMINDAN ALIYORUM)

KURUMSAL DERECELENDİRME NOTU AÇIKLAMASI :

                             

 

ROMANYADA ENDÜSTRİ 4.0 YATIRIMI

Arçelik’e Romanya kredisi

Arçelik, Romanya’daki iştiraki Arctic çatısı altında inşa edilen çamaşır makinesi fabrikası için Avrupa Yatırım Bankası’yla 68 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı. Arçelik’ten yapılan açıklamaya göre şirket, global büyümesini hızlandırma ve rekabet gücünü artırma hedefiyle bu yatırımı hayata geçirdi. Kredi, Avrupa İçin Yatırım Planı kapsamında Avrupa Stratejik Yatırımlar Fonu’ndan sağlanacak. Arçelik’in Endüstri 4.0 standartlarında üretim yapacak ilk akıllı fabrikası olacak tesis, Avrupa’nın da önemli bir beyaz eşya üretim merkezi olacak.

Konular : Yurt Dışı Kredi

Kaynak : Sabah Gazetesi

 

 

CİRO ARTIRIMI 09.07.2018

 

ARÇELİK “Ciromuzu TL bazında yüzde 20 artıracağız”

Şirket yetkilileri

■ 2018 yılım yaklaşık yüzde 10’luk FVAÖK marjıyla tamamlamayı planlıyor, ciromuzun TL bazında yaklaşık yüzde 20 oranında artacağını öngörüyoruz. Türkiye beyaz eşya pazarının satış hacminin ise yıl sonunda 2017’ye göre yatay kalmasını ya da yüzde 5 oranında daralmasını bekliyoruz.

■ 2018’in ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 14 artışla 5 milyar 282 milyon TL net satış rakamı elde ettik. Ciromuzun 3 milyar 869 milyon TL’si beyaz eşyadan, 632 milyon TL’si tüketici elektroniğinden, 781 milyon TL’si diğer segmentlerden kaynaklandı. Ciro artışında, güçlü yurtdışı organik büyümenin ve zayıf TL’nin olumlu etkisi oldu.

■ 2017’nin ilk çeyreğine göre brüt kârımız yüzde 12 anarak 1 milyar 65i milyon TL’ye, faaliyet kârımız ise yüzde 6 artışla 373 milyon TL’ye yükseldi. Bu dönemde FVAÖK yüzde 8 artışla 517 milyon TL, net kârımız ise 177 milyon TL olarak gerçekleşti.

■ Daha sıkı operasyonel gider kontrolü ve güçlü Euro/dolar paritesi neticesinde FVAÖK marjımız çeyreksel bazda iyileşti ve yüzde 9,9’a ulaştı. Net kâr marjımız ise yüzde 3,4 olarak gerçekleşti.

Konular : Kar-Zarar, Hedef, Satışlar

Kaynak : Ekonomist Dergisi

 

ŞİRKET BÜYÜMELERİ

 

Türkiye’nin en büyük 500 şirketi, geçen yıl ciro bazında toplam net satışlarda yüzde 29,42’lik bir büyüme elde ederek, tarihinde ilk defa 1 trilyon mertebesini geçerek, 1 trilyon 204 milyar liraya ulaştı. Şirket cirolarındaki güçlü büyümenin 2017 yılında Türkiye ekonomisinin yakaladığı yüzde 7,4’lük ekonomik büyümenin de etkisiyle rekor seviyelere ulaştığı gözlendi. Finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye araştırmasının sonuçları, Fortune Türkiye yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı. Türkiye’de imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan Fortune 500 Türkiye çalışması, son on yılda olduğu gibi, bu yıl da CRIF ve kardeş kuruluşu Dun & Bradstreet Türkiye ile birlikte hazırlandı.

‘FORTUNE 500’ TARİHİNİN EN İYİSİ

Sonuçlara ilişkin bilgi veren Fortune Türkiye Yayın Direktörü Cüneyt Toros, ciro bazında toplam net satışlarda yüzde 29,4’lük bir büyüme gördüklerini belirterek, “Tarihinde ilk defa 1 trilyon mertebesini geçti. Türkiye’nin 2017 yılındaki yüzde 7,4’lük büyümesine paralel ciroda bir artışı, biz de Fortune 500 listesinde gözlemledik. Bir önceki yıl ciro artışımız yüzde 9,4’tü, ondaki önceki yıl yüzde 7,5’ti. Bu artış miktarı, bizim tarihte gördüğümüz, yani 2007 yılından bu yana Fortune’da gördüğümüz en yüksek yıllık artış oranı oldu” diye konuştu.

TOPLAM İHRACAT YÜZDE 30 ARTTI

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin toplam ihracatı da yüzde 29,80 artarak 286 milyar 543 milyon lira oldu. İhracat dolar bazında da yüzde 7,72 arttı. Fortune 500 listesinde yer alan 376 şirket ihracat yaparken, 124 şirketin satışlarının tamamını yurt içinden elde etti. En fazla ihracat gerçekleştiren ilk beş şirkete bakıldığında, 2017 yılında 34 milyar liralık hizmet ihracatı gerçekleştiren Türk Hava Yolları (THY) geçmiş yıllarda olduğu gibi ilk sıradaki yerini korurken, 17,8 milyar liralık ihracatla Ford Otomotiv ikinci sırada, Arçelik 15,4 milyar liralık ihracatla üçüncü sırada yer aldı. İhracat listesinin dördüncü sırasındaki Tofaş 11,8 milyar lira, TÜPRAŞ ise 10,2 milyar liralık ihracat gerçekleştirdi.

Konular : Kar-Zarar, İhracat, Yatırım

Kaynak : Yeni Şafak Gazetesi

 

 

2017  İHRACAT MİKTARLARI

 

2017 Yılında En Fazla İhracat Yapan Firmalar
Sıra     Firma                                                                          Milyon $
1          FORD OTOMOTIV SAN. A.S.                                   4.796,90
2          TOYOTA OTOMOTIV SAN. TURKIYE A.S.               4.442,81
3          TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş.                         3.208,58
4          OYAK-RENAULT OTOMOBIL FAB.A.S.                    3.183,15
5          TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A. Ş.                  2.767,13
6          KİBAR DIŞ TİC.A.Ş                                                    2.513,81
7          VESTEL TİCARET A.Ş                                              .2.104,78
8          ARÇELİK A.Ş.                                                            1.816,17
9          BOSCH SAN.VE TİC.A.Ş                                           1.052,94
10        MERCEDES-BENZ TÜRK A.Ş.                                  1.049,92

Konular : İhracat

Kaynak : Habertürk Gazetesi

 

 

İSO Türkiye’nin 500 Büyük Kuruluşu -2017 (İlk 10-Üretimden Satışlara göre)

1-Tüpraş

2-Ford Otomotiv

3-Toyota Otomotiv

4-Tofaş

5-Oyak-Renault

6-Arçelik

7-İskenderun Demir Çelik

8-Ereğli Demir Çelik

9-İçdaş Çelik

10-Hyundai Assan

Konular : Satışlar, Üretim

Kaynak : Basın Bülteni

 

FK VE TEMETÜ VERİMİ BAKIMINDAN 2018/6 BLANÇOSUNA GÖRE

 

 

Arkadaşlar bu sefer Aselsan ve Soda dan farklı tersten başlıyorum, şirketin özet analizinin bir resmini koydum. Cari Değer biriminin hemen yanına bakacak olur isek son 5 blanço değerlerini aldım.( Alttan üçüncü)

 

Kısaca bakacak olursak;

Net satışlar                                         : artış var .olumlu

Esas Faliyet Kar/Zarar                 : Detaylı ve resimli olarak açıklaması yapılacak.

Özkaynaklar                                      :  Büyümesini sürdürüyor, olumlu.

F/K  Oranı                                          : Özelikle son blançoda 12 li bir rakam olmuş olup 8-14 arasındaki FK değerlerini normal olarak hesaplanır.Diğer balançolar göz önüne alındığında rakamlarda birden artış yada azalış yok, belli bir değerler arasında gidiyor. Olumsuz bir durum yok.

Piyasa Değeri / Defter Değeri   : özellikle son 3 değer 2 nin altında.Değerler 1 ila 2 arasında olur ise normal denilebilir ve gittikçe azalan değerler  FK yada bakınca  kağıt fiyatı aslında önceden pahalı şimdi ise normal değerlerde  olduğunu gösteriyor.Ekranda son 5 blanço var ve bu kadarını aynı anda gösteriyor, ben son 5 ten bir önceki 5 blançoya baktım onlarda 2,3 ile 2,8  arasında.olumsuz bir durum yok normal fiyatlarına gelmiş. Ben FK VE PD DD değerlerinin geçmiş 10 blançoya baktığımda son blanço değeri alım için gayet güzel.

 

Fiyat Kazanç, Defter Değeri, Piyasa Değerlerini  birde grafiksel olarak bakalım istedim. Açıklamayı yukarıda yaptım.

 

Temettü bakımından  ise ekran resimleri koymak daha pratik oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 TEMETÜ PERFORMANS

 

 

 

 

Üstteki grafiği şu şekilde yorumlayın.Eğerki ben 2002 yılında 1000 TL Arçelik alsa idim hissem 751 kat artacak idi yani 1000 TL, 751.000 TL olacakti ki sabreden yüzü oldukça gülecek. Bu hesaplamada alınan karların tekrar hisse alımı olarak hesaba katılarak hesaplanmış bir grafik. Döviz alsa idim 308 kat artacak idi yani 308.000 TL olacak idi.

 

2002 DEN BU YANA KAÇ KAT ARTIŞ YAPTIĞINI AŞAĞIDA YAZDIM

HİSSE          751 KAT ARTIŞ

ENDEKS      911 KAT ARTIŞ

DÖVİZ          308 KAT ARTIŞ

 

 

Üstteki resimde ise kar ının kaç katı ve endekse göre oranı gözüküyor.

2017 de karının yüzde 51,6 sını dağıtmış  ve endekse göre 0.0 kar artış göstermiş.

Örnekleme yapacak olur isek 2003 den bu yana endekse göre 0.9 kat artmış. Endekse göre 2018 için 0,7 olmuş.

Örneklemeyi daha iyi anlaşılması için 2017 üzerinden verdim.

 

 

 

Yukarıdaki grafikte gördüğümüz gibi önemli olan bir gösterge ve özellikle bu dönemde daha da önemli. Yabancı para yükümlülükler ( borçları) elindeki döviz miktarından daha fazla. Dolar ve avro borcu yükseldikçe ödeme yapması gereken para TL bazında yükselecektir. Diğer blanço dönemlerinde dikkatli takip edilmeli. Döviz yükseldikçe TL bazında olan borç yükselecek fakat ARÇELİK yurtdışı üretim ve satışları olmasına rağmen döviz ile kazanıyor ama elinde döviz miktarı az. Olumsuz bir durum.

 

 

 

Yine yabancı para ilişkisinde durumu başka açıdan özetleyen bir grafik.( yukarda)

 

 

 

Yukarıda cari oranı görüyoruz; sektöre göre olumsuz bir durum yok, kendi oranı da 1,5 üzeri kaldığı sürece olumlu olacaktır.

 

Yukarıda likitide oranı görüyoruz; sektöre göre olumsuz bir durum yok. Aşağıda bunu detaylı anlatıcam.

 

 

Yukarıda nakit oranı görüyoruz; sektöre göre arada çok fazla bir rakam yok.

Bu grafik bize elindeki nakit ile kısa vadeli borcun ödeme oranıdır. Geçen hafta SODA AŞ. ye baktığımızda elindeki nakit para , bir senedeki borç ile hemen hemen aynı olmak ile birlikte SODA AŞ. nin alacak , stok vb ekleyince kısa vade borçlarına kıyas ile güçlü bir duruşu vardı ve bunun aslında önemini orda örnek ile anlatmıştım.

Blançoya bakınca; kısa vadeli borçların ( 1 senedeki borçların toplamı)  kısa vadeli alacaklar ile kıyaslandığında negatif bir durum yok fakat kısa vade alacakların alt başlıklarında elde olan nakit paranın bir senelik borç ile aynı olması yada fazla olması kesinlikle  pozitif bir pozisyon ama bu oran az olup bunu stoklar yada alacakları borçlar ile destekleyip pozitif duruma geçmiş durumda ARÇELİK. Dönen varlıklar grafiği aşağıda, sizde inceleyin.

 

 

 

 

 

 

ARÇELİKTE FİYATLAR İLK SAYFALARA BAKILIRSA ÖZET ANALİZDE FK PD DD DEGERLERİNE GORE PAHALI DEGIL ALINIR BIR POZISYONDA.DOVIZ BORCUNUN ELINDEKI REZEVDEN FAZLA OLMASI VE DOVIZIN ARTIS GOSTERMESI BORÇ DENGESINDE ARÇELİĞİ NE KADAR ZORLAR BILEMIYORUM FAKAT KISA VADELI ALACAKLAR ILE VERECEKLER DENGESINDE SORUN YOK BURDAN BAKILDIGINDA.

HERGEÇEN GÜN ÜLKEMİZDE MAAŞLARIN ERİMESİ ALMA GÜCÜNÜN AZALMASINA KARŞIN TÜRKİYE PAZARINDA SATIŞ OLMASA BİLE İLK SAYFALARDA ŞİRKETİN DETAYLI PAZAR PAYINI VE DETAYLARINI VERDİM.

 

KADEMELI BİR ŞEKİLDE UZUN VADEDE ALIRIM NEDEN?  İLK SAYFALARDA TEMETU PERFORMANS GOSTERDIM.BANA GÖRE OZELLIKLE 2017 YILINDA GUZEL OLMUS FIYATLAMA.BURADAKI BILGILER ALIM BILGISI DEGIL KENDIMI GELISTIRMEK VE MALI ANALIZ PROGRAMINDA  OKUYABILDIGIM ŞEYLERI SIZLERE AKTARMAK OLDU

 

BOL KAZANÇLAR

 

                                                                    

Yazıda 1 yorum

Bir yorum ekle